środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy balaski plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na plotki z plastiku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastikowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz plot PCV na plot i furtkę ze sztachet buduje się z skał wielorakiego obrysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród odłamków o nieregularnych konturach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie z plastyku należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz