wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nietrafnie zabezpieczone sztachety z drewna błyskawicznie się zużywają oraz mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny czar i własności. Decydując się na używanie drewna na płot warto poznać typy pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna powinno się rozpocząć od poprawnego i starannego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego uzależniony jest rezultat finalny naszych robót. Przed użyciem artykułów do ochrony oraz dekoracji sztachet z drewna niezbędne jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi śladów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Gdy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, trzeba nanieść kolejne amalgamaty, które konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli potrzebujemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego płotu, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od środka, lecz nie wytworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ten sposób płot pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im dużo uwagi i opieki.

Całkiem inaczej jest w przypadku płotów z pcv. Ów rodzaj płotów jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji stądtoteż służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz